Blog

Yazılarım

Blog yazılarımı aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz.

Dijital Dönüşümde IT Entegrasyonun Önemi

Dr. Lütfi Apilioğulları

Dijital dönüşümün önemli ana temalarından biri IT entegrasyonudur. Bu entegrasyon, ürün domaininde üretilen verilerin ERP sistemine aktarılmasıyla sağlanır. Özellikle proje bazlı üreticilerin zorlandığı, ürün verilerinin ERP’ye aktarılması sürecinde yapılan hatalar, tedarik, imalat ve montaj süreçlerini olumsuz etkilediği için IT entegrasyonunun önemini daha da artırmaktadır.

Bu süreci başarılı bir şekilde yönetebilmek için atılması gereken ilk adım, ürün domaini tarafında entegrasyon gereksinimlerini azaltmak amacıyla aynı üreticinin CAX/PDM ürünlerini kullanmaktır. Eğer aynı üreticinin elektrik ve mekanik tasarım programları ile yine aynı üreticinin PDM sistemini kullanıyorsanız, bu entegrasyon sürecini gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Aynı üreticinin ürünlerini kullanmak, sistemler arası uyumu artırır ve veri aktarımında yaşanabilecek uyumsuzlukları minimuma indirir.

İşletme içinde CAD/PDM yöneticisi yetiştirmek ve PDM ile ERP arasında veri haritalaması yaparak hangi verinin nereye aktarılacağını belirlemek (mapping), sürecin sorunsuz ilerlemesi için atılması gereken ikinci adımdır.

Mappingde tanımlanmış verilerin otomatik olarak ERP sistemine aktarmak için entegrasyon yazılı yapmak/yaptırmak üçüncü adımdır. Ancak, bu aşamada bazı verilerin farklı ortamlarda üretilmesi nedeni ile verilerin aktarılmadan önce geçici olarak bir yerde konsolide edilerek aktarımın başlatılması önemlidir. Örneğin, CAD üzerinden gelen stok ID, rota bilgisinin yansıra rotanın hangi iş istasyonu olacağı, operasyon adedi/çevrim süreleri, G-code, tooling info ve rota kalite planları farklı ortamlarda üretilmektedir. IT entegrasyon (product – business domain) bilginin üretildiği yerde, otomatik, zamanında ve doğru olarak aktarılmasını ve işletmeye rekabet avantajı sağlar. Bunun üzerine bir düşünün derim.

Dr. Lütfi Apilioğulları

Yönetim Danışmanı Lean | Agile | Digital​

Yirmi yılı aşan iş deneyiminde Mühendislik Müdürü, Operasyonel Mükemellik Direktörü ve Genel Müdür rolleri almıştır. Uzun yıllar Japon Sensei’ler ile birlikte çalışarak, kendisini “Toyota Üretim ve Yönetim Sistemleri”, “Çevik Üretim” ve “Tedarik Zinciri Yönetimi” konularında geliştirmiş ve sahada edindiği deneyimlere “Tedarik Zinciri Yönetimi” alanında doktora yaparak akademik bakış açısı da eklemiştir.

Farklı sektörlerdeki işletmelerde birçok dönüşüm / değişim sürecine sıra dışı danışmanlık metodolojisi ile liderlik eden Apilioğulları, 2010 yılından bu yana kendi kurmuş olduğu Lean Ofis danışmanlık şirketinde yerli / yabancı firmalara operasyonel mükemmellik, yalın dönüşüm, tedarik zinciri yönetimi, dijital dönüşüm ve değişim yönetimi konularında stratejik yönetim ve uygulama danışmanlığı hizmetleri vermektedir.

Fenerbahçe ve Bahçeşehir Üniversitelerinde de dersler veren Apilioğulları’nın üretim süreçleri ile ilgili yayımlanmış bir çok makale ve kitapları bulunmaktadır.

İletişim Bilgilerim

E-posta Adresim

akademi@leanofis.com

Dr. Lütfi Apilioğulları