Blog

Yazılarım

Blog yazılarımı aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz.

Dijital Dönüşüm | Üretim Endüstrisi

Dr. Lütfi Apilioğulları

Dijital Dönüşüm konusunun üretim endüstri genelinde halen tam olarak anlaşılmadığı kanaatindeyim. Zira, dijitalleşme niyetiyle ortaya sürülen birçok yanlış strateji görüyoruz.! Dönüşüm, doğru strateji ile başlar ve doğru strateji de her şeyden önce problemi iyi tanımlayabilme ve kaynakları öncelikli probleme yönlendirebilme yetisinin olmasını gerektirir. Elbette ki stratejik açıdan ilk adımın öncelikle yalın / çevik prensipleri uygulayarak, süreçlerin dijitalleştirilebilir/dönüştürülebilir olmasını sağlamak olması gerekiyor. Buna şüphe yok, ancak bu aşamadan sonra nasıl ilerleneceği konusu işletmenin üretim şekline göre değişebilmektedir.

  • Eğer, proje bazlı üretim yapıyorsanız öncelikli olarak ürün verilerinin yönetimine odaklanın. CRM sürecini devreye alın, mühendislik süreçlerinizin planlanması, yönetimi ve ürün verilerinin konsolidasyonu için PDM kurun ve burada üretilen verilerin (BoM) ERP ‘ye otomatik transferine olanak sağlayacak entegrasyonu yapın/yaptırın. Zira, bu endüstrilerde kayıpların önemli bir kısmı işin başlangıç anından (sipariş – tasarım) oluşmaktadır. CRM – PDM – ERP arasındaki bu entegrasyon, dijital dönüşümde IT Intagration olarak adlandırılır.
  • Eğer, kesikli ya da proses bazlı üretim yapıyorsanız, dijital dönüşüme sahadan yani operasyonel taraftan başlayabilirsiniz. Sahanın (üretimin) yönetilmesine olanak sağlayan MES sistemlerinin entegrasyonu bu aşamada öncelikli olarak ele alınabilir. Bu entegrasyon dijital dönüşümde OT entegrasyon olarak adlandırılır (ERP – MES). Ancak, ekipmanlar tarafında OEE, montaj tarafında ise DE hesaplamalarını doğru yapan bir MES yazılımın seçilmesi ve seçilen MES sisteminin beslendiği ürün çevrim sürelerinin dinamik olarak ERP üzerinden güncellenebilmesi özelliğine dikkat edilmelidir. Aksi halde OEE ve DE ‘niz yanlış hesaplanır.  

Önce biri sonra diğeri bittikten sonra her iki alanın birbirine entegre edilmesi gerekir ki bu da CPS yani IT & OT integtation olarak tanımlanır ve bu sayede PLM konsepti elde edilmiş olunur (PDM – ERP – MES). Bu konuyu dikkate alarak dijital dönüşüm süreçlerinizi yönetin derim.

Dr. Lütfi Apilioğulları

Yönetim Danışmanı Lean | Agile | Digital​

Yirmi yılı aşan iş deneyiminde Mühendislik Müdürü, Operasyonel Mükemellik Direktörü ve Genel Müdür rolleri almıştır. Uzun yıllar Japon Sensei’ler ile birlikte çalışarak, kendisini “Toyota Üretim ve Yönetim Sistemleri”, “Çevik Üretim” ve “Tedarik Zinciri Yönetimi” konularında geliştirmiş ve sahada edindiği deneyimlere “Tedarik Zinciri Yönetimi” alanında doktora yaparak akademik bakış açısı da eklemiştir.

Farklı sektörlerdeki işletmelerde birçok dönüşüm / değişim sürecine sıra dışı danışmanlık metodolojisi ile liderlik eden Apilioğulları, 2010 yılından bu yana kendi kurmuş olduğu Lean Ofis danışmanlık şirketinde yerli / yabancı firmalara operasyonel mükemmellik, yalın dönüşüm, tedarik zinciri yönetimi, dijital dönüşüm ve değişim yönetimi konularında stratejik yönetim ve uygulama danışmanlığı hizmetleri vermektedir.

Fenerbahçe ve Bahçeşehir Üniversitelerinde de dersler veren Apilioğulları’nın üretim süreçleri ile ilgili yayımlanmış bir çok makale ve kitapları bulunmaktadır.

İletişim Bilgilerim

E-posta Adresim

akademi@leanofis.com

Dr. Lütfi Apilioğulları